شروع سال تحصیلی جدید و تفکیک پسماند در مبدا با دست پر مهر دانش آموزان

شهرداری تهران

به منظور  برنامه ریزی دقیق و منسجم برای حضور  اثر بخش و با نشاط دانش آموزان، دانشجویان و معلمان واساتید در آغاز سال تحصیلی جدید ودر راستای تدابیر و دستور العمل ابلاغی از حوزه معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران، سازمان مدیریت پسماند ویژه برنامه هایی را در دو بازه زمانی ۱۵ تا ۳۱ شهریور و ۱ تا ۱۵ مهر درنظر گرفته است.
مهندس باقرصاد،  قائم مقام معاونت خدمات شهری و سرپرست سازمان با اشاره به اهمیت تفکیک  پسماند در  مبدأ و ترویج  و رعایت آن بین شهروندان خاطر نشان کرد: مناسبت مهر و شروع سال تحصیلی جدید فرصت مغتنمی برای آموزش و انتشار راههای مدیریت بهینه پسماند می باشد و از آنجا که دانش آموزان قشر تاثیر پذیر و آینده ساز بوده و علاوه بر آن معلمان و اساتید نیز می توانند ما را در این آموزش یاری رسانند، ارائه ویژه برنامه هایی در آستانه شروع سال تحصیلی جدید بسیار ضروری به نظر می رسد.

وی در ادامه به اجرای اقدامات شاخص و ویژه متناسب با ایام بازگشایی مدارس و استقبال از مهر اشاره کرده و افزود: سازمان مدیریت پسماند در دو بخش فرهنگ سازی و اجرایی با همکاری مناطق ۲۲ گانه با برگزاری جشن آغاز سال تحصیلی جدید، اجرای زنگ بازیافت به همراه سخنرانی آموزشی، برگزاری کارگاه و کلاس آموزشی و همچنین تهیه و توزیع بسته های آموزشی بین دانش آموزان با موضوع تفکیک در مبدا و کاهش تولید پسماند در مدارس منتخب ایشان را به رعایت جداسازی پسماند خشک از تر در مبدا تشویق می کنند.

توزیع بیش از ۴ تن کیسه و ۱۲۰۰۰ مخازن مخصوص پسماند خشک در دو دوره زمانی اجرای طرح استقبال از مهر از جمله فعالیتهای اجرایی این طرح بوده که مهندس باقرصاد به آن اشاره کرد.

توزیع کارت امتیاز و برگزاری قرعه کشی بازیافت و اهداء جوایز ویژه مدارس و محلات، تهیه و توزیع بسته های آموزشی با موضوع تفکیک پسماند در مبدا و کاهش تولید پسماند، اجرای زنگ بازیافت در مدارس به همراه سخنرانی آموزشی در مدرسه منتخب و… از جمله اقدامات  جاری و در دست اجرا با همکاری مناطق ۲۲ گانه  و نظارت عالی این سازمان می باشد؛ که توسط مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند عنوان شد.

قائم مقام معاونت خدمات شهری به حضور پرشور مناطق ۲۲ گانه در طرح استقبال از مهر اشاره کرده و افزود: همه مناطق در این طرح حضور فعال داشته و سازمان در کلیه طرح ها نظارت عالیه دارد.

وی در انتها با تاکید بر تاثیر کلبه های بازیافت مدارس در  جلب مشارکت دانش آموزان و ارتقاء سطح آگاهی آنها در امر تفکیک صحیح پسماند در مبدا گفت: بعنوان مثال در مدارس منطقه۶ ،  شش کلبه بازیافت وجود دارد که دانش آموزان با تفکیک پسماندهای خشک خود و خانواده و تحویل آنها به کلبه های بازیافت اقلام آموزشی دریافت می نمایند.

منبع: روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند